Κυπελούχοι 2015: «Μπάρτσα» - «Βόλφσμπουργκ» - «Άρσεναλ »!

• Έκανε το νταμπλ η «Μπάρτσα»! (BINTEO)

ΒΙΝΤΕΟ: Έκανε το νταμπλ η «Μπάρτσα»!

Με δύο τέρματα του Λιονέλ Μέσι -το πρώτο ήταν γκολάρα- και ένα του Νεϊμάρ, η Μπαρσελόνα νίκησε τη Μπιλμπάο με 3-1 στον τελικό του Κυπέλλου, έκανε το νταμπλ στην Ισπανία και πλέον πηγαίνει στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ για τον απόλυτο θρίαμβο!

Ο Αργεντινός άσος έδωσε το δικό του σόου στο «Καμπ Νου», και ουσιαστικά οδήγησε την ομάδα του στην 27η κατάκτηση του θεσμού, αφήνοντας τους Βάσκους πικραμένους (περίπου 50.000 ταξίδεψαν στην Βαρκελώνη) και στα 24 τρόπαια.

Το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε άντεξε μέχρι το 20ό λεπτό, όταν ο Μέσι πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και άνοιξε το σκορ για τους Καταλανούς.

Στο 36΄ ο Νεϊμάρ έκανε το 2-0 και στη συνέχεια ο Μέσι κλείδωσε τη νίκη για τους «μπλαουγκράνα». Το μόνο που κατάφερε η Μπιλμπάο, ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 79΄ με τον Γουίλιαμς.

• Το σήκωσε η Βόλφσμπουργκ! (BINTEO)

BINTEO: Το σήκωσε η Βόλφσμπουργκ!

Οι «Λύκοι» χάλασαν το αποχαιρετιστήριο πάρτι, το οποίο είχε ετοιμάσει η Ντόρτμουντ στον Γιούργκεν Κλοπ και νικώντας τη με 3-1, πανηγύρισε την κατάκτηση του πρώτου Κυπέλλου στην ιστορία της!

Μάλιστα η Βόλφσμπουργκ σημείωσε ανατροπή, αφού η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Ομπαμεγιάνγκ μόλις στο 5’ και βρέθηκε κοντά στο 2-0 στο 18’ με τον Ρόις.

Από ‘κει και ύστερα, οι «Λύκοι» ανέλαβαν τα ηνία του ματς, με τον Γκουστάβο Λουίζ να ισοφαρίσει στο 22’, τον Ντε Μπρόινε να τους δίνει το προβάδισμα στο 33΄ και τον Ντοστ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα 5 λεπτά αργότερα.

• Κυπελλούχος με τεσσάρα η Άρσεναλ! (BINTEO)

ΒΙΝΤΕΟ: Κυπελλούχος με τεσσάρα η Άρσεναλ!Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο, η Άρσεναλ στέφθηκε κυπελλούχος Αγγλίας για δωδέκατη φορά στην ιστορία της και πια είναι η πολυνίκης του θεσμού στο Νησί, ξεπερνώντας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ…

Οι Λονδρέζοι συνέτριψαν με 4-0 την Άστον Βίλα στον τελικό, ο οποίος διεξήχθη στο «Γουέμπλεϊ», ελέγχοντας απόλυτα την αναμέτρηση καθ’ όλη τη διάρκειά της.

Ο Θίο Γουόλκοτ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ, με δυνατό σουτ πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Με ένα εκπληκτικό γκολ, ο Αλέξις Σάντσες διπλασίασε τα τέρματα της Άρσεναλ για το 2-0 λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους και στο 62' ο Μερτεζάκερ έκανε με κεφαλιά το 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα διαμόρφωσε τις καθυστερήσεις ο Ζιρού.